Valgustus on iga töö- ja elukeskkonna väga oluline osa, mis aitab ühelt poolt muuta interjööri ainulaadseks ja mugavaks ning teisalt muuta inimeste töö viljakamaks. Kuidas valida oma ettevõtte ruumidesse õige valgustus, selgitab Esvika Elekter ASi valgustite projektijuht Raul Peedu.
Tänane tehnoloogia kiire areng võimaldab tõepoolest muuta valgustuse 5–10 aasta taguse ajaga võrreldes oluliselt energiasäästlikumaks, keskkonnasõbralikumaks, pilkupüüdvamaks ning samal ajal töötegemise mõttes efektiivsemaks. Kõige suurem samm on valgustimaailmas astutud muidugi tänu leed-tehnoloogia sünnile ja arengule. LED ehk Light Emitting Diode on kompaktne imeväikese energiakuluga valgusallikas, mille dioodid suudavad anda palju kirkamat, selgemat ja võimsamat valgust kui mistahes muu allikas. Näiteks tuntud Tšehhi valgustitootja Modus toodab juba täna ainult leedidel põhinevaid valgusteid ning sama teed on ilmselgelt minemas ka teised tootjad.
Valguse valikul tööruumidesse tuleb esmalt paika panna vajadused, millise ruumiga tegu on: kontori- või kaubandusruumi, tööstus-, lao- või hoopis puhkeruumiga ning kas seal toimub töö arvutites või tehakse täpsust nõudvat käsitööd. Oluline on ka, kui kõrged on ruumi laed ning milline on sisekujundus – on seal kasutatud heledaid või tumedaid värve ning milline on mööbel? Meeldiva disaini kõrval on oluline pöörata tähelepanu kahele numbrile: valgustiheduse ühikule luksile ja valgustuse värvitemperatuurile ehk kelvinite arvule.
Esmalt räägime kontoriruumidest
Sageli on tänapäeva bürood ilusad, avarad ning kõrgete lagedega, mis tähendab omakorda seda, et laua taga istujatele ei piisa harilikust lakke süvistatud või laepinnale kinnitatud lampide valgusest. Sel juhul tuuakse eraldi valgustus töökohtade kohale või lahendatakse ruumi valgustamine ripplampide abil nagu valgustid Modus Q ja QN.
Standardne kontorilauale suunatud lukside arv peaks olema vähemat 500, kusjuures vanematel kui 50aastastel võiks lukside arv olla juba kuni 800. 800 luksi on miinimum ka neil ametikohtadel, kus tehakse peenemat näputööd ja tegeletakse kangastega, sest kangad neelavad valgust.
Mida annab valgustusele värvitemperatuur ehk kelvinite arv?
Valgustus on suurepärane võimalus luua töötajatele valguse toonide abil meeldiv ja samal ajal aktiivsust tõstev töökeskkond. Parima tööemotsiooni tekitab neutraalne valge valgus, mille kelvinite arv on 4000. 3000–4000 kelvinit ongi harjumuspärane kontorivalgustus, millest kollasem ehk soojem ja sellevõrra uinutavam valgus võiks olla näiteks puhkeruumides.
Kindlasti tuleks valguse tooni valides mõelda sisekujundusele ehk ruumi ja interjööri värvusele. Soe valgus võimendab näiteks sooje toone ning nii võib isegi külma valgusega ladu, mis on täis pruuni värvi kaste, jätta mulje kui sooja valgusega ruumist.
Parim lahendus valgustuse valikul on lakke kinnitada lambid, mille värvitemperatuur on neutraalsed 3000–4000 kelvinit, aga samas anda inimestele võimalus töökohal kasutada ka töökohavalgustust, mis võiks olla reguleeritav vastavalt sisetundele. Näiteks hommikul rahulikult ärgates võiks valgus olla kollasem, kuid aktiivsematel perioodidel saab töötegemiseks valida ergutava sinise valguse, näiteks Modus Q MIX white.
Mida jälgida valgustuse valikul lao- ja tööstushoonetesse?
Tööstus- ja tootmisruumidesse valgustite valimisel tuleb esimese asjana valida selline valgustus, mis kõrgete lagedega ruumides suudaks võimalikult palju valgust põrandani anda. Näiteks tööstusvalgusti MEGAL on saadaval mitmes mõõdus ja riputatav ka üle 7 meetri kõrgusele lakke, sobides seetõttu ka spordihallidesse või avalikesse ruumidesse. MEGAL on riputatav või pindpaigaldusega leedvalgustid on lisaks tööstustele ja tootmisruumidele hea valik ka industriaalse kontori kujunduselemendina.
Väga tähtis osa kauba ja tootmisega tegelevate ettevõtete toimimisel on laol ning seetõttu ei tasu alahinnata lattu planeeritava valgustuse olulisust. Inimesed töötavad seal samuti 8 tundi järjest kõrgelt tuleva tugeva valguse all, mis ei tohi mingil juhul olla ebakvaliteetne ja peab olema õigesti paigaldatud.
Sarnaselt tööstusega asuvad laos valgustid kõrgel, sageli 8–12 meetri kõrgusel. Laovalgustuse värvitemperatuur võiks olla 4000 kelvinit ning erilist tähelepanu tuleb pöörata valguse langemise nurgale ehk et valgustus ei valgustaks ainult riiulite nurki, vaid ulatuks ikka segamatult põrandani. Valgustustiheduse ühik on ladudes nõutud 300 luksi, kuid kui on tegemist väga väikeste detailide laoga, peaks valgus vastavalt kaubale ning inimeste soovile olema tugevam. Suuremate laoruumide omanikud võiksid panustada leedvalguse liikumisanduritega juhtimisele, säästes elektrienergiat, kui osa riiulite vahel tegevust parajasti ei toimu.
Valgustitootja Modus
1994. aastal asutatud Tšehhi valgustitootja Modus on algusest peale olnud rohelise mõtteviisiga ettevõte, kuigi tegemist on omal maal ühe suurema valgustitootja ja olulisema eksportijaga. 2012. aastal tootis Modus oma esimese leedvalgusti ning 2016. aastal läks tehas üle Tööstus 4.0 süsteemile, kasutades kogu tarneahela lõikes ainult kõige uuemaid tehnoloogiad. Ehkki osa tööd teevad ära robotid ja omatakse kõige värskemat sisseseadet, on tehases umbes 200 töötajat, kelle toodangut eksporditakse üle maailma. Moduse valgusteid tuntakse kui hea hinna ja kvaliteedi suhtega tooteid.